Sports Planner for Saturday | News of the Republic

SOON

Indianapolis Colts

Today at Bills (preseason), 4:00 p.m. (FOX59/NFL)

August 20 vs Lions (pre-season), 1pm (TBD)

August 27 vs. Bucs (preseason), 7:30 p.m. (TBD)

Cincinnati Reds

Today vs. Cubs, 6:40 p.m. (Bally Sports Indiana)

Sunday vs. Cubs, 1:40 p.m. (Bally Sports Indiana)

Monday vs. Phillies, 6:40 p.m. (Bally Sports Indiana)

Indianapolis Indians

Today at Memphis, 7:35 p.m

Sunday at Memphis, 3:05 p.m

Tuesday vs. Iowa, 7:05 p.m

It’s eleven

Today vs. Hartford Athletic, 7:00 p.m. (ESPN+)

Aug. 20 at FC Tulsa, 8:30 p.m. (ESPN+)

Aug. 27 vs. San Antonio, 7 p.m. (ESPN+/WNDY)

NASCAR

Sunday at Richmond, 3pm (USA)

August 21 at Watkins Glen, New York, 3:00 p.m. (USA)

Aug. 27 at Dayton, Florida, 7:00 p.m. (NBC)

IndyCar

August 20 in Madison, IL, 18:00 (USA)

September 4 at Portland, 3:00 p.m. (NBC)

Sept. 11 at Monterrey, Calif., 3 p.m. (NBC)

SCHOOL SPORT TODAY

Volleyball

Edinburg at Morristown Classic, 9am

Trinity Lutheran at Providence Classic, 9am

Brown County at Greencastle, 11 a.m

Football for boys

Trinity Lutheran in Scottsburg Jamboree, 9am

Jennings County at Franklin (scrimmage), 11:30 a.m

Columbus North at Southport, 11:45 am

Brown County at Edgewood Jamboree, 12:15 p.m

Columbus East at Perry Meridian, 6:45 p.m

Girls’ football

Brown County at Edgewood Jamboree, 10 a.m

Columbus North at Terre Haute South, 12:45 p.m

Across the country

Columbus East (girls) at South Decatur at South Dearborn Invitational, 9 a.m

Tennis for boys

Greenwood at East Columbus, 10am

Golf for girls

Jennings County at Madison Invitational, 11 a.m

Columbus North at Brown County at Edinburg Columbus East Invitational, 1:30 p.m

SPORTS TODAY ON TV

Australian football

AFL Premier League: Carlton at Melbourne, 5am (FS1)

AFL Premiership: Collingwood at Sydney, 1am Sunday (FS2)

Auto racing

NASCAR Cup Series: Practice and Qualifying, 5 p.m. (USA)

NASCAR Camping World Truck Series: The Worldwide Express 250 for Carrier Appreciation, Playoffs, Round 10, 8:00 p.m. (FS1)

FIA Formula E World Championship: E-Prix Hanna Bank Seoul E-Prix, Round 16, 2:30 a.m. Sunday (CBSSN)

WBO Top-Rated: Teofimo Lopez vs. Pedro Campa (junior welterweight), 10 p.m. (ESPN)

CFL football

BC at Calgary, 7 p.m. (ESPN2)

Men’s college basketball

Drake’s Big Blue Bahamas: Carleton University (Ottawa, ON) vs. Kentucky, 6 p.m. (SEC)

Golf

DP World Tour/LPGA Tour: ISPS Handa World Invitational, 8 a.m. today and 6:30 a.m. Sunday (Golf Channel)

PGA Tour: FedEx St. Jude, 1:00 p.m. (Golf Channel) and 3:00 p.m. (NBC)

USGA: U.S. Women’s Amateur Semifinals, 3 p.m. (Golf Channel)

PGA Tour Champions: The Boeing Classic, 6 p.m. (Golf Channel)

Korn Ferry Tour: Pinnacle Bank Championship (taped), 9 p.m. (Golf Channel)

Race

NYRA: Saratoga, 12:30 and 6:00 p.m. (FS1) and 3:00 p.m. (FS2)

IIHF Men’s Ice Hockey

World Juniors Group Stage: USA vs. Austria, Group B, 2 p.m. (NHL)

World Juniors Group Stage: Czech Republic vs. Canada, Group A, 6 p.m. (NHL)

World Junior Championship Group Stage: Switzerland v Germany, Group B, 10:00 p.m. (NHL)

Women’s lacrosse

Athletes Unlimited: Team Glynn vs. Team Apuzzo, 1 p.m. (ESPNU)

Athletes Unlimited: Team Johansen vs. Team Moreno, 3:30 p.m. (ESPNU)

Little League Softball

Little League Softball World Series: TBD, Games 17 and 18, 1:00 p.m. and 4:00 p.m. (ESPN2)

Mixed martial arts

PFL Playoff Main Card: Welterweight vs. Heavyweight, 2 p.m. (ESPN)

UFC Fight Night Prelims: Undercard fights, 4:30 p.m. (ESPN)

UFC Fight Night Main Card: Marlon Vera vs. Dominick Cruz (Lightweight), 7:00 p.m. (ESPN)

MLB

Braves at Marlins (Game 1), 1 p.m., or Guardians at Blue Jays, 3 p.m. (MLB)

Orioles at Rays, 4 p.m., or Guardians at Blue Jays, 3 p.m. (MLB)

Cubs at Reds, 6:30 p.m. (Bally Sports Indiana)

Yankees at Red Sox or Mariners at Rangers, 7 p.m. (FOX)

Twins at Angels or Pirates at Giants (addition pending), 10 p.m. (MLB)

NFL

Preseason: Chiefs at Bears, 1 p.m. (NFL)

Preseason: Colts at Bills, 4 p.m. (FOX59/NFL)

Preseason: Seahawks at Stickers, 7 p.m. (NFL)

Preseason: Cowboys at Broncos, 9 p.m. (NFL)

Men’s football

Premier League: Everton v Aston Villa, 7:30 (USA)

CPL: Forge FC at Cavalry FC, 9am (FS2)

Premier League: Bournemouth v Manchester City, 10am (US)

Serie A: Udinese vs. Milan, 12:30 p.m. (CBSSN)

Premier League: Manchester United v Brentford, 12.30pm (NBC)

La Liga: Rayo Vallecano at FC Barcelona, ​​2.30pm (ABC)

Women’s football

FIFA U-20 World Cup group stage: Germany v New Zealand, Group B, 12.50pm (FS2)

FIFA U-20 World Cup Group Stage: Costa Rica v Spain, Group A, 9.50pm (FS2)

Softball

Athletes Unlimited: Team Chidester vs. Team McCleney, 6 p.m. (ESPNU)

Athletes Unlimited: Team Jaquish vs. Team Mulipola, 8:30 p.m. (ESPNU)

Special Olympics

United Cup: Final (taped), 3 p.m. (ESPN2)

tennis

Montreal-ATP, Toronto-WTA, semi-finals, 13:00 and 18:00 (Tennis)

USTA Billie Jean King Girls 18-U National Championship: Semifinals, 3 p.m. (CBSSN)

Athletics

World Athletics Diamond League: Herculis EBS, Round 10 (taped), 1 p.m. (CNBC)

Leave a Comment

Your email address will not be published.